The integrated event for unconventional resource teams

Sponsoring Organizations:

Society of Petroleum Engineers American Association of Petroleum Geologists Society of Exploration Geophysicists

Endorsing Organizations:

Association for Iron and Steel Technology Association for Iron and Steel Technology American Rock Mechanics Association American Society of Mechanical Engineers American Society of Mechanical Engineers
Society of Petrophysicists and Well Log Analysts The Minerals, Metals and Materials Society Society of Petrophysicists and Well Log Analysts The Minerals, Metals and Materials Society
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 1: Artificial Lift for Shale Training Course (ASME)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 2: Toward Understanding Unconventional Reservoir Characterization (AAPG)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 3: Business Fundamentals for Petroleum Geophysicists (SEG)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 4 (Day One): The Unconventional Well Test: Theory, Design, and Interpretation (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 5 (Day One): Forecasting Well Production Data in Unconventional Resources (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 6 (Day One): Production Forecasts and Reserves Estimates in Unconventional Resources (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 7 (Day One): Using Project Resource Analysis to Manage Your Business (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 8 (Day One): Applied Concepts in Naturally Fractured Reservoirs (AAPG)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 9 (Day One): Basic Seismic Interpretation (SEG)
12:00 p.m.–5:00 p.m.
Registration
8:00 a.m.–5:30 p.m.
Short Course 4 (Day Two): The Unconventional Well Test: Theory, Design, and Interpretation (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 5 (Day Two): Forecasting Well Production Data in Unconventional Resources (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 6 (Day Two): Production Forecasts and Reserves Estimates in Unconventional Resources (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 7 (Day Two): Using Project Resource Analysis to Manage Your Business (SPE)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 8 (Day Two): Applied Concepts in Naturally Fractured Reservoirs (AAPG)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 9 (Day Two): Basic Seismic Interpretation (SEG)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 10: Shale Production Facilities Training Course (ASME)
8:00 a.m.–5:00 p.m.
Short Course 11: Applications of Organic Petrography in the North American Shale Petroleum Systems (AAPG)
9:00 a.m.–5:00 p.m.
Registration
6:30 a.m.–5:30 p.m.
Registration
8:30 a.m.–10:00 a.m.
Opening Plenary Session: The Shale Revolution – Getting Down to Business
10:00 a.m.–7:00 p.m.
Exhibition
10:00 a.m.–10:45 a.m.
Breakfast Bites with Exhibitors
10:20 a.m.–12:00 p.m.
Technical Sessions – Exhibit Hall
10:30 a.m.–12:15 p.m.
Special Session: University Lands Special Session I
10:45 a.m.–12:05 p.m.
Technical Sessions – Session Rooms
10:45 a.m.–12:05 p.m.
Panel Session: Impact of Prior Depletion on Completion Efficiency and Well Performance
10:45 a.m.–12:05 p.m.
Panel Session: National Labs – Leveraging Basic Science to Advance Subsurface Understanding
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: Resource Characterization R&D: Understanding Subsurface Characteristics to Inform Development
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: TBD
1:45 p.m.–5:25 p.m.
Technical Sessions – Session Rooms
1:50 p.m.–5:10 p.m.
Technical Sessions – Exhibit Hall
3:05 p.m.–3:45 p.m.
Refreshment Break
3:30 p.m.–5:25 p.m.
Panel Session: Technologies That Will Make a Difference in Unconventional Reservoir E&P
3:30 p.m.–5:25 p.m.
Special Session: University Lands Special Session II
5:00 p.m.–7:00 p.m.
Opening Reception
6:30 a.m.–5:30 p.m.
Registration
7:00 a.m.–8:15 a.m.
Topical Breakfast: Industry Poised for Growth or Prudence
7:00 a.m.–8:15 a.m.
Topical Breakfast: Oklahoma Stack Play
8:25 a.m.–12:05 P.m.
Technical Sessions – Session Rooms
8:25 a.m.–12:15 a.m.
Special Session: Hydraulic Fracture Test Site I (HFTS)
9:00 a.m.–6:00 p.m.
Exhibition
9:30 a.m.–12:00 p.m.
Technical Sessions – Exhibit Hall
10:10 a.m.–10:50 a.m.
Refreshment Break
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: The Role of Unconventional Reservoirs in Sustainable Energy Solutions – “Recycling” Petroleum Basins
10:20 a.m.–12:00 p.m.
ePaper Presentations
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: Shale Production Resilience & Flexibility Causes, Risks and Opportunities
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: Benefiting O&G with Technologies from Other Industries
1:45 p.m.–5:25 p.m.
Technical Sessions – Session Rooms
1:45 p.m.–5:25 p.m.
Panel Session: Induced Seismicity – Perspectives and Challenges
1:50 p.m.–5:10 p.m.
Technical Sessions – Exhibit Hall
3:05 p.m.–3:45 p.m.
Refreshment Break
5:00 p.m.–6:00 p.m.
Networking Reception
6:30 a.m.–1:00 p.m.
Registration
7:00 a.m.–8:15 a.m.
Topical Breakfast: Sedimentary Records from Another World: Exploring Gale Crater Basin with the Curiosity Rover
7:00 a.m.–8:15 a.m.
Topical Breakfast: Inconvenient Facts – How Rising Temperatures and Increasing CO2 are Benefitting the Planet and the Human Condition
8:25 a.m.–12:05 p.m.
Technical Sessions – Session Rooms
9:00 a.m.–1:00 p.m.
Exhibition
9:30 a.m.–12:00 p.m.
Technical Sessions – Exhibit Hall
9:40 a.m.–12:15 p.m.
Special Session: Hydraulic Fracture Test Site II (HFTS)
9:40 a.m.–12:15 p.m.
Special Session: American Rock Mechanics Association (ARMA): Principles, Simulation, and Practice
10:10 a.m.–10:50 a.m.
Refreshment Break
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: The Unconventional Revolution in Geophysics: How Geophysics Adds Value to Resource Plays
12:05 p.m.–1:15 p.m.
Topical Luncheon: SEC and PRMS Proved Reserves: Why Differences Still Exist
1:45 p.m.–3:30 p.m.
Technical Sessions – Session Rooms