The integrated event for unconventional resource teams

Sponsoring Organizations:

Society of Petroleum Engineers American Association of Petroleum Geologists Society of Exploration Geophysicists

Supporting Organizations:

Association for Iron and Steel Technology Association for Iron and Steel Technology American Rock Mechanics Association American Society of Mechanical Engineers American Society of Mechanical Engineers
Society of Petrophysicists and Well Log Analysts The Minerals, Metals and Materials Society Society of Petrophysicists and Well Log Analysts The Minerals, Metals and Materials Society

2017 Technical Program Committee

Co-Chairs

Tom Blasingame Petroleum Engineering/Texas A&M U.

Shawn Maxwell Image

Doug Valleau Hess Corporation

Committee

Phillipe Charlez TOTAL

Andronikos Demarchos Global Energeia

Neil Fishman Hess

Rick Fritz Council Oak Resources, LLC

Anne Herrin Hess (YP)

Barbara Hill Schlumberger

Jim Hnat Shell

David Hume Core Lab

Kelly Hutchings Shell

Katy Keller Shell

Margie Kloska Hess

Tom Layman Parsley Energy

Eric Michael ConocoPhillips

Holly Moore Shell

Stephanie Perry Anadarko Petroleum Corp.

Scott Reeves Devon

Skip Rhodes Pioneer Natural Resources

Steve Sonnenberg Colorado School of Mines

Mohammed Badri Schlumberger

Rob Hull Pioneer Natural Resources

Mike Kendrick Devon

Hemali Patel BP

Robin Pearson Anadarko

Randall Pharis XTO Energy

Scott Singleton Independence Resource Management

Gene Sparkman Lumina Technologies, Inc.

Mark Falk Chesapeake

Usman Ahmed WellDog

Johannes Alvarez Texas A&M University

Vincent Artus KAPPA Engineering

Isaac Aviles Schlumberger

Luis Baez Shell

Lucas Bazan Bazan Consulting Inc

Troy Beserra Anadarko Petroleum Corp.

Craig Cipolla Hess Corporation

Tyler Conner Devon

David Craig Reservoir Development Corp.

Tyler Croft Shell

Johan Daal Devon

Deepak Devegowda University of Oklahoma

Brian Driskill Shell Exploration & Production Company

Brendan Elliott Devon

Matías Fernandez-Badessich YPF

Tuba Firincioglu NITEC, LLC

Joe Frantz Range Resources

Josh Froelich Southwestern Energy Co.

Rob Fulks Consultant

Jean Gavalda TOTAL

Lee Geiser Petrolink

Daniel Georgi Aramco Service Company

Sam Goswick Devon

Raven Goswick Permian Resources

Jennifer Gujral Shell

Mariano Gurfinkel Hess Corporation

Giewee Hammond Aramco Service Company

Gang Han Aramco Service Company

Matt Honarpour BHP Billiton Petroleum

Dilhan Ilk DelGolyer and MacNaughton

Henry Jacot H-Frac Consulting Services, LLC

Raymond Johnson Unconventional Reservoir Solutions

David Jones Chesapeake

Hosein Kalaei ConocoPhillips

George Koperna Advanced Resources International, Inc.

Baosheng Liang Chevron North America Upstream

Theo Mallinson Aramco Service Company

Srikanta Mishra Battelle

Jennifer Miskimins Colorado School of Mines

Jeff Moss ExxonMobil

Shauna Noonan Oxy

Sam Noynaert Texas A&M University

Erdal Ozkan Colorado School of Mines

Kent Perry RPSEA

Bobby Poe Schlumberger

Yoshi Pradhan Texas Oil and Gas Institute

Kumar Ramurthy Halliburton

Randy Roadifer Memorial Production Partners

Sathish Sankaran Anadarko

Autumn Shannon WPX Energy

Oddbjorn Skilbrei Shell Exploration & Production Company

Mel Sorrell Covey Park Energy, LLC

Jay Stratton Permian Resources

John Thompson NCS Multistage

Jobin Varghese Shell

Rick Walker BHP Billiton Petroleum

Leen Weijers Liberty Oilfield Services

Jeff Yarus Landmark

Kyle Richter Oxy

David Fulford Apache

John Ritter Oxy

Rod Sidle Consultant

Sue Cluff Discovery Group

Thaimar Ramirez Oxy

Katerina Yared QEP Resources

Raul Rebak GE Global Research